pies z hodowli

Zanim pojedziemy po psa z hodowli…

Zanim pojedziemy po psa z hodowli…

Nie wystarczy entuzjazm i miłość do zwierząt, by zdecydować się na psa. Zarówno dom, jak i domowników należy dobrze przygotować na przyjęcie takiego lokatora. Psy mają szczególne potrzeby i wymagania, żeby żyło im się dobrze, potrzebna jest wiedza, odpowiednie miejsce w domu oraz pieniądze. Co trzeba koniecznie wiedzieć i jakie pytania należy sobie zadać jeszcze przed zdecydowaniem się na psa?

Czy mam wystarczająco czasu i pieniędzy?

Im większy pies, tym więcej kosztuje – to prozaiczna, całkowita prawda. Zwierzak obciąża budżet proporcjonalnie do swojej wielkości, ale też do stanu zdrowia. Za każdym razem, gdy decydujemy się na psa, powinniśmy liczyć się z możliwością, że zwierzak może chorować. Będzie wtedy potrzebował wizyt u weterynarza, ale także leków, być może zabiegów medycznych. Karma to koszt około 140 złotych na miesiąc przy niedużym psiaku. Większość potrzebnych akcesoriów kupujemy raz lub niezbyt często. Oprócz pieniędzy trzeba także mieć czas – to niezbędny zasób. Pies musi wychodzić na spacer minimum trzy razy dziennie, a przynajmniej jeden spacer powinien być dłuższy. Psy są bardzo towarzyskie, chcą się bawić, uczyć i spędzać czas z ludźmi.

Jaka rasa i płeć?

Każdy pies, niezależnie od płci, ma szanse dobrze socjalizować się z nowym domu – trzeba jedynie włożyć sporo pracy i serca w wychowanie go. Suki mają cykliczną cieczkę, z kolei psy mogą być niespokojne, gdy cieczkę mają suki w sąsiedztwie. Jeśli ni planujemy hodowli ani wystaw, kwestię załatwi kastracja. Celując w wymarzoną rasę, trzeba zacząć od poznania predyspozycji i charakteru psów. Szczególnie istotne są potrzeby psiaka.

odpowiednia rasa psa

Pies pracujący, jak owczarek, nie będzie szczęśliwy w domu pełnym zabieganych lub niezbyt energicznych osób. Z kolei kanapowiec nie zostanie raczej wiernym towarzyszem biegów przełajowych lub wielogodzinnych spacerów z zabawami. Niewłaściwy dobór rasy, ale też brak zrozumienia psiej natury i potrzeb prowadzą do nieporozumień i niezadowolenia. Pies jest w efekcie nieszczęśliwy, a opiekun rozczarowany.

Tylko hodowla lub schronisko

Kupno psa z hodowli nie może odbyć się „po kosztach”. Należy decydować się tylko na renomowane, licencjonowane hodowle, które wystawiają swoim psom rodowody Polskiego Związku Kynologicznego. Nigdy nie należy oszczędzać na szczeniaku, korzystając z pseudohodowli. Takie instytucje często wyzyskują zwierzęta, krzyżują je wsobnie, nie wykonują podstawowych badań. Jedyne dopuszczalne miejsca, skąd można wziąć psa, to prawdziwa hodowla lub schronisko.

Co trzeba kupić na start?

Potrzebne będą przede wszystkim legowisko, miski na wodę i karmę, smycz i szelki. Na sam początek warto kupić też szampon dla psa, porządną szczotkę pasującą do jego typu sierści oraz jedną lub dwie bezpieczne zabawki. Dalsze zakupy będą już podyktowane bieżącymi potrzebami pupila.