Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy trzymać w niej więcej świnek.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać porządek w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę waszej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała norkę, do której może schować się aby odpocząć lub odstresować się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html transporter dla psa