Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel miał świadomość na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie szczególnie reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć albo wokalizować; nadmiernie się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, zwierzęta znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont albo przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
hałas
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego zwierzaka jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Kolejnym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota