miejsce dla psa - materac czy klatka

Miejsce dla psa – materac czy klatka kennelowa?

Miejsce dla psa – materac czy klatka kennelowa?

Odkąd pies znajdzie się w domu, od razu trzeba go zaznajamiać z bezpiecznym i wygodnym miejscem do spania. Gdzie powinno znajdować się legowisko dla psa?

Pies śpi przez prawie połowę swojego życia, co daje nawet 14-16 godzin w ciągu dnia. Dzięki temu jest on bardziej spokojny i zrelaksowany. Właśnie dlatego na legowisko dla psa powinno się zwrócić szczególną uwagę.

Odpowiednie legowisko dla psa

Kiedy właściciel zastanawia się, jakie miejsce do spania dla psa będzie najlepsze, to musi wziąć pod uwagę, że psy lubią przebywać w grupie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że trzeba mu pozwolić na spanie w swoim łóżku. Chodzi w tym po prostu o to, żeby pies nie był izolowany, zamykany w osobnym pomieszczeniu na noc (np. w garażu czy kojcu). Oczywiście, jeśli właściciel tak postanowi, to pies się do tego będzie musiał przyzwyczaić, ale jego samopoczucie i zachowanie nie będą wtedy najlepsze.

Miejsce na spanie dla psa

Warto przyuważyć, gdzie pies lubi przebywać w ciągu dnia na samym początku jego pobytu w domu. Jeśli jest taka możliwość, to właśnie tam powinno się znajdować jego legowisko. Można go też umieścić w którejś sypialni w domu, aby spał w tym samym pomieszczeniu, co jakiś domownik, a przyniesie to dużo korzyści. Jeśli pies czuje, że ma obok siebie opiekuna, to czuje się bezpieczny. A jeśli pies w nocy odczuje potrzebę wyjścia, to właściciel będzie od razu o tym wiedział.

Dobór legowiska dla psa

Miejsce na spanie dla psa nie powinno być takie, gdzie wiele czynników oddziałuje na niemożność zapadnięcia w sen. Jeśli jest taka możliwość, to warto wygospodarować jeszcze takie miejsce, gdzie pies może odpoczywać w ciągu dnia. A jeśli legowisko psu nie odpowiada, to nie powinno się go zmuszać do spania w nim, może się np. okazać, że w lecie dane legowisko jest zbyt ciepłe.

Rodzaj posłania dla psa

Kiedy zdecydujemy już, gdzie pies będzie spał, to należy się teraz zastanowić, na jakim posłaniu będzie to robił. W sklepach zoologicznych można znaleźć naprawdę dużo propozycji, dlatego można wybrać coś odpowiedniego dla swojego pupila. Ważna jest jakość wykończenia i materiały, z jakich posłanie jest wykonane. Muszą być oczywiście całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Czasem można zrezygnować z jakiegokolwiek posłania, jeśli psu jest wygodnie na samej podłodze, a czasem wystarczy zwykły koc czy materac. Można też wykorzystać sposób dry bed, czyli posłanie z podgumowanym antypoślizgowym spodem.

Jeśli bierze się do domu szczeniaka, to dobrze jest nauczyć go przebywać w klatce kennelowej. Można ją nazwać psią sypialnią. Oczywiście nie powinna być ona wykorzystywana jako kara dla psa za złe zachowanie. Powinno być odwrotnie – ma się kojarzyć przyjemnie, a pies ma sam chcieć do niej wchodzić i w niej pozostawać przez dłuższy czas. Nie powinno to być trudne, ponieważ psy często znajdują sobie miejsce pod stołem czy w innym ciasnym miejscu. A w domu można w tym celu wykorzystać właśnie klatkę. Może być ona idealnym schronieniem przed codziennym domowym hałasem. Dużą zaletą takich klatek jest fakt, że można je zabrać na wyjazdy.