legowisko dla psa i kota

Legowisko dla psa i kota – nie tylko praktyczne

Legowisko dla psa i kota – nie tylko praktyczne

Psy śpią do kilkunastu godzin na dobę, w przypadku kotów czas ten może osiągnąć nawet dwadzieścia godzin. Jako że tyle czas schodzi naszym pupilom na śnie i odpoczynku, warto wybrać dla nich wyjątkowe, wygodne i piękne posłanie. Powinno ono znajdować się w miejscu, skąd zwierzę ma łatwy dostęp do całego domu – szczególnie, jeśli to pies.

Taki przytulny kąt w połączeniu z dobrze dobranym legowiskiem zapewni odpoczynek najwyższej klasy. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając legowisko? Przede wszystkim indywidualne preferencje zwierzaka. Warto jednak pokierować się odrobinę własnym gustem i oprócz materiału wykonania, wygodny i trwałości sprawdzić także kolor i kształt – tak, by dobrze komponował się z naszym mieszkaniem.

Jak wybrać posłanie?

Legowisko dla zwierzęcia domowego musi mieć przede wszystkim taki rozmiar, by mogło ono swobodnie wyciągnąć łapy i wygodnie się ułożyć. Dlatego też liczy się kształt. W następnej kolejności zwracamy uwagę na materiał – czy zatrzymuje, czy oddaje ciepło, jak łatwo się go pierze, czy jest komfortowy i ładny? Tutaj należy wziąć po uwagę nie tylko pokrycie, ale także wypełnienie, które może być wykonane z różnych materiałów. Legowisko musi tez być funkcjonalne. Nie powinno wyglądać jak całkiem obcy element pochodzący spoza domu i zupełnie niepasujący do jego stylu i wystroju. To jest już wprawdzie typowo ludzkie kryterium, ale czy nie lepiej jest poszukać czegoś idealnego, jeśli rynek oferuje tak wiele?

Popularne rodzaje legowisk

Materac to rozwiązanie praktyczne w domu i w podróży. Można łatwo zapakować go do samochodu, by pies wszędzie miał ze sobą swoje miejsce i poczucie bezpieczeństwa. Materace są jednak duże, przede wszystkim te przeznaczone dla psów dużych ras. Ten mankament rekompensuje za to łatwość utrzymania materaca w czystości.

zdrowy sen psa

Solidna kanapa dla zwierząt także zajmuje dużo miejsca, niezależnie od tego, czy naśladuje „ludzki” mebel, czy występuje w kształcie budy. Jest także bardzo duża i niełatwa w czyszczeniu, co może stanowić poważną wadę. Kanapy dla psów i kotów są też stosunkowo drogie.

Legowisko – ponton to przede wszystkim komfort dla zwierzaka. Posiada zwykle nieco podwyższane brzegi, co nie wpływa jednak na zakres ruchu zwierzęcia. Pies czy kot może się na nim dowolnie wyciągać i przybierać wygodne dla siebie pozycje.

Na jaki materiał warto się zdecydować?

Materiał to bardzo ważne kryterium wyboru. Musi odpowiadać zwierzęciu, ale także być praktyczny, co oznacza głównie łatwość prania i trwałość. Popularne są sztuczne skóry i zamsze, które jednak mogą prowokować psa do gryzienia ich. Są jednak wodoodporne, co stanowi sporą zaletę. Równie ważne jest wypełnienie – najlepiej z pianki poliuretanowej, gąbki czy sztucznego, silikonowego puchu.

W jakim kolorze?

Poza gustem estetycznym, warto kierować się kolorem sierści zwierzaka. Posłanie dobrane pod ten kolor będzie pokryte sierścią tak samo, jak każde inne, jednak nie będzie jej tak bardzo widać. Psy mają bardzo ograniczony zakres widzenia kolorów, można więc śmiało kierować się własnym gustem i wystrojem wnętrza podczas wybierania koloru posłania.