legowisko dla małego psa

Jakie legowisko kupić niewielkiemu psu?

Jakie legowisko kupić niewielkiemu psu?

Małe psy mają zwyczajne, psie potrzeby – tak, jak więksi przedstawiciele ich gatunku. Zarówno yorkshire terrier, bischon frise jak i jamnik potrzebują swojego kąta w postaci komfortowego, ciepłego legowiska. Warto zatrzymać się na chwilę przy wyborze legowiska i nie kierować się wyłącznie własnym gustem estetycznym.

Pies doceni wejście w jego perspektywę i kierowanie się jego psimi potrzebami w procesie wyboru miejsca do spania. Legowisko nie musi być przy tym drogie, wysadzane diamencikami ani wypełnione puchem lżejszym od powietrza – wystarczy odrobina rozsądku i zwrócenie uwagi na kluczowe parametry.

Na co należy zwracać uwagę?

Przede wszystkim, mały pies nie potrzebuje ogromnego legowiska, nie powinien jednak spać na malutkiej, pikowanej poduszeczce. Miejsce do spania musi być tak duże, by pies mógł swobodnie się na nim wyciągnąć. Warto też postawić na legowisko nieobudowane żadnymi ściankami. Mogą być niezbyt wygodne dla krótkich łap psa, a jeśli zwierzak jest w starszym wieku, z pewnością nie będzie chciał gimnastykować się, by móc wejść di swojego legowiska. Odpadają wszelkie koszyki i domki z wysokimi progami. Kolejną ważną kwestią są materiały. Niektóre psy szybko niszczą posłania, inne mogą je mieć latami. Niemniej jednak każde powinno być w miarę odporne na wodę oraz miękkie. Szczególnie warte uwagi są posłania z izolującą warstwą od spodu – dzięki temu zimą psu nie będzie chłodno od podłogi.

Koszt legowiska dla psa

Legowiska do 50 zł

Tanie legowisko, wykonane w całości z poliestru, to dobry pomysł na start. Szczeniaki nie panują nad swoją fizjologią i często załatwiają się na legowisku. Dlatego warto wybrać takie, które łatwo będzie czyścić, a gdy pies dorośnie i zrozumie zasady załatwiania się na dworze, nie będzie szkoda go wyrzucić. Poliestrowe spanie wystarczy wytrzeć mokrą szmatką, płyny wsiąkają w nie powoli i można je usunąć. Gdy pies podrośnie, warto wymienić posłanie na wersję z gąbką w środku. Takie legowisko będzie wystarczająco miękkie i komfortowe, by mały pies chętnie na nim leżał, nawet w zastępstwie kanapy. Gąbka ma jeszcze jedną zaletę – można prać ją w pralce razem z materiałem, którym jest obszyta. Kwestie higieny nie będą więc stanowiły wielkiego problemu.

Nieco droższe modele

Powyżej 50 zł można łatwo znaleźć legowiska na długie lata. Lepiej kupić je dla psa, który już kontroluje swoje potrzeby fizjologiczne. Szczególnie dobrze sprawdzają się wykończenia imitujące len oraz z ciepłej, grubszej tkaniny. Ekoskóra zapewni chłód w czasie letnich upałów, z kolei puchowe wypełnienie poduchy ogrzeje niewielkiego psa zimą. Wiele osób decyduje się także na legowisko – domek. Niektóre psy lubią kryć się w takich domkach, ponieważ czują się w nich bezpiecznie – inne za nic nie dadzą się namówić do wejścia do środka. Przede wszystkim jednak warto kierować się preferencjami samego psa – rynek jest niezwykle szeroki i różnorodny, można na nim znaleźć propozycje dla każdego czworonoga, zarówno kanapowego pieska lubiącego miękkie posłania, jak i psiaka, który kosztem miękkość posłania ceni sobie chłód podłogi.