najlepsze legowisko dla psa

Jak wybrać najlepsze legowisko dla psa?

Jak wybrać najlepsze legowisko dla psa?

Wiele osób śpi ze swoimi pupilami, szczególnie gdy psiaki są jeszcze małe i bardzo urocze. Na dłuższą metę lepiej jednak zapewnić psu możliwość spania we własnym legowisku, komfortowym, ciepłym i dającym poczucie bezpieczeństwa oraz przywiązania. Istnieje wiele bardzo różnych modeli, kolorów i kształtów. W jaki sposób najlepiej wybrać legowisko dla psa, czym kierować się przy kupnie?

Wielkość i kształt posłania

Jeśli posłanie ma służyć szczeniakowi, będzie mniejsze niż to, które kupimy dla dorosłego psa. Nie warto kupować posłania „na przyszłość” – szczeniak ze spory prawdopodobieństwem pogryzie lub obsika swoje posłanie, zanim nauczy się kontrolować potrzeby fizjologiczne i zrozumie zasady dotyczące spacerów. Przed kupnem posłania dla dorosłego psa należy go wymierzyć. Mierzymy psa od nasady ogona po czubek głowy. Do otrzymanej wartości najlepiej będzie dodać 10-20 cm, by pies miał szansę przyjąć dowolną, wygodną pozycję. Wiele psów lubi gromadzić zabawki w swoim legowisku – warto więc kupić takie, w którym oprócz czworonoga zmieszczą się choćby dwie ulubione piłeczki i misie.

Następnie warto zastanowić się nad kształtem i typem posłania. Najpopularniejsze są kanapy i pontony, nieco mniejszą popularnością cieszą się miniaturowe łóżeczka i maty, które lepiej sprawdzą się w podróży niż w domu. Psy, które są dość strachliwe i często bywają pobudzone, lubią chować się w domkach i namiotach. Ciekawą propozycję stanowią zabudowane z jednej lub wielu stron posłania, a do gotowej budki można włożyć poduszkę wypchaną watą przemysłową.

Spokojny sen psa

Kolor i materiał, z jakiego uszyto posłanie

psie posłanie powinno przede wszystkim być łatwo do utrzymania w czystości. Nie może zbyt mocno chłonąć wilgoci. Kodura jest materiałem syntetycznym, który nie przepuszcza wody, daje się łatwo wyprać w pralce i jest bardzo mocny. Kodury nie przegryzie znudzony pupil. Jeśli pies nie ma takich tendencji, można zdecydować się na zamsz, sztruks lub len. Istnieją posłania z ekoskóry lub sztucznego futra. Niestety, pierwsza szybko się niszczy, drugie trudno jest czyścić. Jeśli chodzi o kolor, podstawowym wyznacznikiem powinien być kolor sierści psa – tak, by osiadając na posłaniu nie była mocno widoczna. W drugiej kolejności warto zwrócić uwagę na wystrój pomieszczenia.

Wypełnienie posłania

Równie ważny co pokrycie jest materiał, z którego wykonano wypełnienie. Podobnie jak ludzkie materace, psie posłania powinny podpierać wygodnie kręgosłup. Gąbka szybko zapada się i niszczy. Materacyk musi być na tyle miękki, gruby i elastyczny, by pasować do masy i wielkości psa. Zbyt cienki będzie powodował odgniecenia na łapach psa, w dodatku nie będzie dość dobrze izolował zimna od podłogi. Najlepszym wypełnieniem do psiego posłania jest wata przemysłowa. Nie odkształca się i nie gniecie. Warto też zwrócić uwagę na posłania mocno wypchane granulatem silikonowym, ale już nie styropianowym, Dla psiego alergika dobrym rozwiązaniem będzie granulat uniemożliwiający mnożenie się roztoczy. Tak działa na przykład naturalny kauczuk lub trawa morska.