jak urządzić legowisko dla psa

Jak urządzić i dbać o legowisko dla psa?

Jak urządzić i dbać o legowisko dla psa?

Pies powinien mieć w domu swój własny kąt, w którym będzie mógł swobodnie wypocząć i przespać całą noc. Odpowiednio duże legowisko, wykonane z dobrych jakościowo materiałów zapewni psu poczucie bezpieczeństwa. Warto także postarać się, by posłanie było łatwe do utrzymania w czystości i umiejscowione w odpowiednim pomieszczeniu. Jak zadbać o to, by pies miał swoje własne miejsce w domu?

Jak duże i z czego?

Materiał powinien przede wszystkim być miękki i taki, na którym sami moglibyśmy spać – psy mają bardzo wrażliwą skórę, dobrze czują nawet przez sierść. Musi być jednak zarazem odporny – jeśli psu przyjdzie do głowy gryźć posłanie lub je drapać, materiał z którego będzie uszyte powinien przetrwać tę zabawę. Trzecią ważną cechą musi być odporność na wilgoć i zabrudzenia oraz łatwość prania i czyszczenia. Na co więc warto postawić? Syntetyczny materiał o nazwie kodura spełnia te trzy wymogi – podobnie jeszcze przyjemniejszy w dotyku suedine. Można również postawić na antarę. W środku musi się znaleźć dobrej jakości wypełnienie, które utrzyma ciężar psa i nie zbije się zbyt szybko. To przede wszystkim kulki silikonowe (w odpowiedniej ilości) lub wytrzymała, niezmieniająca kształtu wata silikonowa. Takie materiały gwarantują trwałość i wygodę dla psiego kręgosłupa.

Wiele psów zasypia zwijając się w kulkę, jednak w miarę snu rozwija się i wyciąga, wystawiając łapy. Posłanie powinno być tak duże, by rozciągnięty wygodnie pies mógł nadal w całości się na nim znajdować. Warto też zadbać o miejsce na zabawki, które psy chętnie przynoszą do legowiska i śpią koło nich. Dwa zżyte ze sobą psy także lubią spać razem na jednym posłaniu, które musi być odpowiednio większe w tym celu.

Urządzenie miejsca dla psa

Gdzie ustawić psie posłanie?

Legowisko powinno leżeć w takim miejscu, gdzie jest spokojnie, cicho, nie docierają przeciągi ani nie jest zbyt gorąco. Odpadają miejsca przy głównych ciągach komunikacyjnych, na przykład w korytarzu. Dobrą lokalizacją nie jest też miejsce koło kaloryfera ani pod oknem. Pies nie będzie zbyt chętnie spał na posłaniu ułożonym w odosobnieniu, tam gdzie nie widać i nie słychać żadnych domowników. Najlepiej, by leżało tam, skąd pies ma dobry dostęp do reszty domu, ale zarazem nic mu nie przeszkadza – ani głośno grający telewizor, ani stale palące się światło.

Wiele psów ma zwyczaj chodzić za swoim opiekunem i czuje się pewnie jedynie w jego bliskim towarzystwie. Warto przemyśleć postawienie psiego legowiska w swojej sypialni, a drugiego w gabinecie lub pokoju, gdzie pracujemy, czytamy, odpoczywamy. W ten sposób pupil będzie spał spokojnie, niezależnie od tego, co akurat robimy.

Jak zadbać o higienę?

Przede wszystkim, trzeba je regularnie odkurzać z sierści. Jeśli pies położy się na nim po błotnistym spacerze, posłanie należy wyprać. W przeciwnym razie posłanie powinno być prane raz na miesiąc. Na czas prania posłania dobrze jest mieć posłanie zapasowe – w tej roli świetnie sprawdzi się podróżny materac dla psa lub specjalna mata, która po zwinięciu nie zajmuje za wiele miejsca.