nauka psa spania w legowisku

Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Gdy mała puszysta kulka zaczyna patrzeć na nas pewnie raz, drugi czy trzeci będziemy ulegać, ale w końcu okazuje się już, że nasze łóżko nie jest tylko nasze. Pies będzie rósł a tego miejsca zaczyna nam ubywać. Zaczynają się pojawiać ślady łap, sierść, rosnąć problemy. Co więc zrobić, by to właśnie pies przeniósł się na swoje posłanie a nie zajmował w naszym łóżku bardzo dużo miejsca?

Jak więc psa powinno się przyzwyczaić do legowiska?

Pytanie powinno być tak naprawdę zupełnie inne a więc dokładnie takie jak NIE przyzwyczaić psa do tego, by spał w naszym łóżku. To właśnie nasze szkolne błędy w szkoleniu szczeniaka będą źródłem późniejszych problemów. Jeśli pupil przez kilkanaście miesięcy spał z nami nic więc dziwnego, że nagłe próby zmiany tych przyzwyczajeń okażą się bardzo trudne.

Kiedy więc w naszym domu pojawia się szczeniak od początku powinniśmy dbać o to, by uczyć go dobrych zachowań. Gdy będzie chciał się wdrapać na łóżko albo też patrzy na nas błagalnym spojrzeniem nie możemy ulegać, ponieważ to właśnie ten zły początek, z którym potem będzie trudno sobie poradzić. Jeśli robimy wyjątki to tak się właśnie zaczyna i potem trudno będzie już to zmienić, ponieważ pies będzie się doskonale czuł właśnie w naszym łóżku.

Kolejne zadanie jakie będziemy mieli to przede wszystkim sprawienie, by pies swoje legowisko polubił. Nagradzać go można smakołykiem, głaskaniem czy pochwałą, gdy tylko położy się w wyznaczonym miejscu. Tak będzie można pokazać jak wygląda sytuacja i pies będzie się przyzwyczajał do swojego legowiska. Metody te powinny działać zarówno w przypadku szczeniaka jak i dużego psa.

Warunki dla psa

Jak powinno się wybierać legowisko?

Warto sobie dobrze przemyśleć czy niechęć do legowiska nie będzie od razu związana z jego cechami czy ich umiejscowieniem. Legowisko musi się kojarzyć naszemu pupilowi dobrze, musi czuć tam bezpieczeństwo i spokój. Krótko można powiedzieć, że powinien czuć tam komfort. Nie możemy oczekiwać, że pies będzie chciał wypoczywać w miejscu hałaśliwym czy takim, które będzie go całkowicie izolować od rodziny. Trzeba będzie myśleć o pewnym wypośrodkowaniu tego wszystkiego, by zapewnić sobie dobre warunki.

Wydaje się, że takim najlepszym miejscem będzie zawsze spokojny kąt, w którym nikt psa nie będzie atakował głośnymi krzykami czy nagłym przytulaniem, ale jednocześnie pies będzie mógł spokojnie widzieć rodzinę. Można postawić na posłanie albo w rogu salonu albo w rogu kuchni. Drugie może się znaleźć także w naszej sypialni. Trzeba pamiętać, że o ile kot wdzięczny będzie za legowisko koło kaloryfera, o tyle pies już nie będzie z tego zadowolony.

Jeśli pies nie chce spędzać czasu w legowisku można się zastanowić czy przypadkiem samo legowisko mu nie odpowiada. Może będzie za małe albo niewygodne. Dlatego warto spróbować kupić profesjonalne legowisko, podsunąć można poduszkę czy kołdrę. Ważne będzie by posłanie było duże. Na rozmiar zwracajmy uwagę, szczególnie gdy będziemy się decydować na kupno legowiska z podwyższonymi bokami.