jak nauczyć psa spania w legowisku

Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Przeciętny dorosły pies przesypia w ciągu dnia około 14 godzin. Dodatkowo kilka godzin w ciągu dnia drzemie, przeciąga się, obserwuje leniwie całe otoczenie. Pies w pozycji leżącej będzie spędzał większość doby, dlatego trzeba będzie zadbać o to, by ten czas mógł spędzać wygodnie. Jeśli chcemy mu taką wygodę zapewnić to kupuje się w tym celu specjalne posłanie dla psa.

Co jednak będzie trzeba zrobić, gdy pies nie chce spać w swoim legowisku? Przyczyny tak naprawdę mogą być różne. Przede wszystkim bardzo ważne jest to czy legowisko jest ułożone w dobrym miejscu, musi gwarantować komfortowe warunki.

Dlaczego pies może unikać legowiska jakie zostało mu przygotowane?

Psy bardzo mocno cenią sobie komfort i dlatego legowisko nie może być zbyt małe, zbyt twarde, brudne, mokre. Nie może być tam resztek jedzenia, kości czy innych przeszkadzających przedmiotów. Musi być tam wygodnie oraz przytulnie.

Na miejsce dla legowiska będzie trzeba wybrać miejsce ciche i spokojne, ale zarazem stanowiące bardzo dobry punkt obserwacyjny. Jeśli psie posłanie znajduje się z dala od części domu, gdzie będzie się najwięcej działo i będziemy przebywać to tak naprawdę nie ma szans, by chciał on spędzać czas właśnie na legowisku.

Miejsce na legowisko

Warto będzie przygotować dla psa dwa posłania, jedno w miejscu zacisznym a jedno w miejscu, gdzie cała rodzina będzie się spotykać. Wtedy pies będzie mógł wybrać w odpowiednim momencie to miejsce, które będzie mu odpowiadało

Kiedy szczeniak będzie nam chciał wchodzić do łóżka to tak naprawdę jest to całkiem normalna sytuacja i nie będzie to nikogo dziwić. W ten sposób pies będzie swoim zachowaniem pokazywał, że chce być blisko i rzeczywiście szuka kontaktu z człowiekiem. Nie będzie to jednak oznaczać, że musimy mu na wszystko pozwolić.

Na początek więc dla szczeniaka warto będzie postawić posłanie blisko łóżka. Wtedy będzie czuł się tam najbezpieczniej. Jeśli to nie będzie pomagać to można się również zdecydować na to, by przespać się obok legowiska przez kilka dni. W ten sposób może uda się przyzwyczaić psa do legowiska, a jednocześnie nie będzie obaw o to, że taki pies wejdzie do naszego łóżka i się do tego przyzwyczai a to najgorsze co może się wydarzyć, ponieważ potem psa będzie się z łóżka trudno pozbyć.

Jeśli pies ma jakąś swoją ulubioną rzecz to warto będzie ją do legowiska włożyć. W ten sposób możemy wzbudzić zainteresowanie tym miejscem, pies będzie się tam chętnie pojawiał dzięki temu i będziemy mogli również oczekiwać, że dobrze się do tego miejsca przyzwyczai i odejdzie od pomysłu spania w jednym łóżku z nami.